Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au descoperit în Portul Constanța un autoturism căutat de către autoritățile din Suedia, pregătit pentru export în Turcia.
Potrivit Gărzii de Coastă, în ziua de 05.02.2025, poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Constanța Sud, aflați în incinta unui operator portuar, au efectuat controlul asupra unui ansamblu rutier format dintr-un cap tractor și o semiremorcă încărcată cu autovehicule, condus de către un cetățean din Kirgistan.
„În urma verificărilor specifice, în cooperare cu ofițerii Frontex detașați la Garda de Coastă, poliţiştii de frontieră au constatat că unul din autovehiculele încărcate în semiremorcă figurează semnalat ca bun căutat în vederea confiscării, alertă introdusă de autorităţile din Suedia. Autoturismul urma să fie exportat în Turcia pe o navă tip RO-RO (mijloc naval de transport mărfuri în regim internațional, cu rampe/șine de încărcare/descărcare)” – Garda de Coastă.
Autovehiculul, evaluat la aproximativ 75.000 lei a fost indisponibilizat la sediul instituției pentru continuarea cercetărilor.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tăinuire, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun.
Be the first to comment